Eder (a dokładnie Ederzito Antonio Macedo Lopes) – po finale Euro 2016 to nazwisko odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Czy Portugalia mogła mieć bardziej niespodziewanego bohatera niż napastnik, którego w kadrze nie chcieli nawet portugalscy kibice? Oto najważniejsze informacje o strzelcu jedynego finałowego gola.
- Urodził się 22 grudnia 1987 roku w Gwinei Bissau, dawnej portugalskiej kolonii. Gdy miał trzy lata, jego rodzice wraz z nim wyemigrowali do Portugalii. Bieda zmusiła ich, by oddać młodego Edera do domu dziecka, w którym spędził kolejne osiem lat.
- W przeciwieństwie do większości reprezentantów, nie jest wychowankiem jednego z klubów "wielkiej trójki" – Sportingu, Benfiki albo Porto – tylko Akademiki Coimbra. W tym klubie przez jeden sezon jego kolegą był Łukasz Madej.
- W swoim najlepszym sezonie w karierze strzelił 13 goli dla Sportingu Braga. W 2015 roku za ponad 6 milionów euro przeszedł do Swansea, gdzie spotkał innego Polaka, Łukasza Fabiańskiego. W Premier League rozegrał 13 meczów i nie strzelił ani jednego gola.
- Odnalazł się we... Francji. Po fiasku na Wyspach trafił na wypożyczenie do Lille, gdzie wiosną strzelił sześć goli, a latem został odkupiony ze Swansea.
- Przed finałem na Euro 2016 rozegrał tylko 13 minut: 6 w meczu z Islandią i 7 w spotkaniu z Austrią. W kadrze rozegrał wcześniej 28 meczów, w których strzelił zaledwie 3 gole.
- Gol strzelony Francji był dla niego pierwszą bramką w reprezentacji w meczu o punkty. Wcześniej trzy razy trafiał w sparingach: z Estonią, Norwegią i Włochami. To ostatnie trafienie dało Portugalii pierwsze zwycięstwo z Włochami od 39 lat. A finałowy gol pozwolił jego drużynie pokonać Francję pierwszy raz od 41 lat.
- Po bramce w 109. minucie Eder nałożył na jedną rękę białą rękawiczkę. To zwyczaj, który zapoczątkował w lidze francuskiej. – Daje mi to motywację, dobrze się z tym czuję. To tylko forma radości – tłumaczył.
- Podczas towarzyskiego meczu przed Euro z Belgią był wygwizdywany przez portugalskich fanów. W kraju uważany był za najsłabsze ogniwo kadry, a powołanie dla niego spotkało się z głośną krytyką. Los bywa przewrotny...
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.